To watch replays of some of the games, go to the Broomstones YouTube link.

Click on the links to the draw sheets below for all results.

Draw Sheets

 

Natl Bonspiel 2014 Champions

2014 First Event Winners - Broomstones Curling Club

Broomstones 1, Team Cutter

Pictured L to R: Second, Teri Olson, Fourth, Karen Walker, Third, Nicole Vassar, and Skip, Sharon Cutter (throwing Lead stones). 

 

National Women's Bonspiel 2014

"Rockin' Revolution"

2014 National LogoUSWCA 66th National Bonspiel

  • Host: Broomstones Curling Club
  • When: February 12 - 16, 2014

The 66th National Bonspiel held at Broomstones Curling Club in Wayland, MA and The Country Club in Chestnut Hill, MA was a resounding success.  Thirty-two teams enjoyed two New England Snowstorms, along with great curling and good times.

Congratulations to the Broomstones 1 team, the National Bonspiel Champions!

First Event Winner - Broomstones 1, Wayland, MA

Natl Bonspiel 2014 First Event Winner
From L - R: Second Teri Olson, Lead Karen Walker, Vice Nicole Vassar, Skip Sharon Cutter

First Event Runner Up - Broomstones 2, Wayland, MA

Natl Bonspiel 2014 First Event Runner Up
From L to R: Skip Monica Walker, Vice Meeghan Nolasco, Second Karen Smith, Lead Karen Kan

 

Second Event Winner: Granite, Seattle, WA                                                             Second Event Runner Up: Centerville, WI

Natl Bonspspiel 2014 2nd Event Winner
From L to R: Lead Barbara Thompson, Second Claire Bonin, Vice Susan Booth, Skip Elle LeBeau
Natl Bonspiel 2014 Second Event Runner Up
From L to R: Lead Ericka Overgard, Second Desiree Laitinen, Vice Sara Hein, Skip Laura Roessler

 

Third Event Winner - Exmoor, Highland Park, IL                                                       Third Event Runner Up - Cape Cod 1, Falmouth, MA

Natl Bonspiel 2014 3rd Event Winner
From L to R: Lead Frances Calcutt, Second Elizabeth Demers, Vice Leslie Armstrong, Skip Marcy Calaway
Natl Bonspiel 2014 3rd Event Runner Up
From L to R: Lead Amy Henderson, Second Rachel Hutchinson, Vice Elizabeth Abeltin, Skip Krista Longnecker

 

Fourth Event Winner - Nutmeg 1, Bridgeport, CT                                                    Fourth Event Runner Up - Rochester, NY

Natl Bonspiel 2014 4th Event Winner
From L to R: Skip Jennifer Stannard, Vice Naida Leslie, Second Jayne Beattie, Lead Erin Rush
Natl Bonspiel 2014 4th Event Runner Up
From L to R: Skip Carol Wood, Vice Rebecca Hahn, Second Andrea Greisberger, Lead Sal Gardener

 

Teams:

East

Albany 1 - Martha Naber, Wendy Berger, Nancy Drischler, Marilyn Goldstein

Albany 2 - Flo Springstead, Winn Schwartz, Cynthia Galivan, Marilyn Mathany

Ardsley - Nancy Clancy, Pauline Davies, Julie Everett, Laura Hill

Broomstones 1 - Sharon Cutter, Nicole Vassar, Teri Olson, Karen Walker

Broomstones 2 - Monica Walker, Meeghan Nolasco, Karen Smith, Karen Kan

Cape Cod 1 - Krista Longnecker, Elizabeth Abeltin, Rachel Hutchinson, Amy Henderson

Cape Cod 2 - Mary Colacchio, Cathy Offinger, Linda Pistille, Carol Arakelian

Nashua - Gwen Krailo, Ellen McDonnell, Shannon McManus, Linda Fasulo

Nutmeg 1 - Jennifer Stannard, Naida Leslie, Jayne Beattie, Erin Rush

Nutmeg 2 - Diane Muldowney, Maura Cockey, Karen Shane, Phelicia Howland

Rochester - Carol Wood, Rebecca Hahn, Andrea Greisberger, Sal Gardener

Schenectady 1 - Dorothy Szymaszek, Fay Navratil, Charlene Fitzgerald, Paula Lancaster

Schenectady 2 - Eileen Kelliher, Amanda Vickerson, Lori Millet, Yuko Kashiwado

The Country Club (TCC) - Coco Wellington, Lee Ladd, Jean Childs, Anne Robertson

Utica - Joyce Shaffer, Sue Gardner, Ylva Cortright, Peggy Pratt

Central

Bowling Green - Mary Glowacki, Leslie Cooke, Martha Mazzarella, Ruth Brown

Chicago - Marilyn Wilson, Liz Reid, Kirsten Higashikawa, Laurie Longee

Cleveland - Bonnie Sharp, Peggy Savani, Julia Sullivan, Anne Hubbard

Detroit - Dawn Brauninger, Rachel Treesh, Stephanie Squires, Laura Call

Exmoor - Marcy Calaway, Leslie Armstrong, Elizabeth Demers, Frances Calcutt

Mayfield 1 - Jeannie Borland, Mary Jane Maisonville, Anne Vanic, Cheryl Drake

Mayfield 2 - Dee Montgomery, Tracie Moore, Dianne Coolidge, Liz Novak

Wisconsin

Blackhawk 1 - Kim Rudkin, Pauline Krutilla, Nancy Wilhelm, Stacey Baden

Blackhawk 2 - Celia Zaccard, Jodeen Exner, Megan Veldkamp, Cathy Idzerda

Centerville - Laura Roessler, Sara Hein, Desiree Laitinen, Erica Overgard

Kettle Moraine 1 - Bonnie Dixon, Pat Van Till, Kathy Hyslop, Carol Stevenson

Kettle Moraine 2 - Judy Maier, Millie Buege, Irene Schuder, Jackie Stetina

Madison - Star Pfiffner, Cindy Godar, Beth Lepping, Kathy Bodine

Milwaukee - Barb Hamm, Linda Goetsch, Margie Knitter, Mary Beth Goelzer

Racine - Lisa Johnson, Diane Kelly, Barb Vanderleest, Paula Kalke

West II

Coyotes - Kelly Stevens, Lindsey Juillard, Denise Juillard, Tracey Drummond

Granite - Elle Le Beau, Susan Booth, Claire Bonin, Barbara Thomson

© United States Women's Curling Association  All rights reserved.     Privacy policy | Site map | Contact | Share | Bookmark | Print