Nationals 2014 - Third & Fourth Events

(All times listed are EST.)

Third Event

(First Bracket draws are Fri. at 11:00 AM, 2:00 PM, and 8:30 PM.  Second Bracket draws are Sat. at 8:00 AM and 11:00 AM)

L to 4 = Loser to Fourth Event

First Bracket Column      Second Bracket              Third Bracket                 Semi Final                         Final

Fri., Feb. 14 - 11:00 AM     Sat., Feb. 15 - 8:00 AM    Sat., Feb. 15 - 5:30 PM   Sun., Feb. 16 - 8:00 AM   Sun., Feb. 16 - Noon

Madison                                Madison                            Cape Cod 1                          Cape Cod 1                  Cape Cod 1

L to 4                                    L Out                                  L Out                                 L Out

Nashua                                 Cape Cod 1                        Bowling Green                     Coyotes                      Exmoor

 

Cleveland                             Albany 1                             Kettle Moraine 2                   Nutmeg 2

L to 4                                    L Out                                  L Out                                 L Out

Cape Cod 1                          Kettle Moraine 2                 Coyotes                                Exmoor

                                                                                                                                                      Third Event Winner - Exmoor

Fri., Feb. 14 - 2:00 PM       Sat., Feb. 15 - 11:00 AM                                                                         Third Event Runner Up - Cape Cod 1

Nutmeg 1                              Nutmeg 2                          Nutmeg 2

L to 4                                    L Out                                 L Out

Albany 1                               Racine                               TCC

 

Schenectady 1                     Exmoor                              Exmoor

L to 4                                    L Out                                 L Out

Kettle Morraine 2                  Cape Cod 2                       Mayfield 1

 

Fri., Feb. 14 - 8:30 PM

Nutmeg 2

L to 4

Albany 2

 

Ardsley

L to 4

Racine

 

Mayfield 2

L to 4

Exmoor

 

Rochester

L to 4

Cape Cod 2

 

Fourth Event

(First Bracket draws are Sat. at 8:00 AM and 11:00 AM)

First Bracket Column     Semi-Final                        Final

Sat., Feb. 15 - 8:00 AM    Sun., Feb. 16 - 8:00 AM   Sun., Feb 16 - Noon

Nashau                                Cleveland                      Rochester

L Out                                   L Out

Cleveland                              Rochester                     Nutmeg 1

 

Mayfield 2                             Ardsley 2                                                          Fourth Event Winner - Nutmeg 1

L Out                                   L Out                                                                 Fourth Event Runner Up - Rochester

Rochester                            Nutmeg 1

 

Sat., Feb. 15 - 11:00 AM

Albany 2

L Out

Ardsley

 

Nutmeg 1

L Out

Schenectady 1

© United States Women's Curling Association  All rights reserved.     Privacy policy | Site map | Contact | Share | Bookmark | Print