Opening Ceremonies

USWCA President, Karen Brattesani (middle), delivers the first stone to open the bonspiel. Past Presidents (left to right) Jennifer Stannard, Star Pfiffner, Carol Stevenson, and Martha Mazzarella, stand prepared to sweep if necessary.

Past and current Presidents in attendance were (listed left to right), Jennifer Stannard, Star Pfiffner, Karen Brattesani, Carol Stevenson, Martha Mazzarella, and Judy Maier.

Draw Schedule

Download the bonspiel schedule of events, which includes draw times.

To see the draw chart (brackets) for the events, go to the Granite Curling Club website.  

Follow Us on Facebook and Twitter

Use #uswcanb2020 to follow the National Bonspiel on Facebook and other social media. Also use @heartofcurling for Twitter.

National Women's Bonspiel 2020

"Experience Seattle"

USWCA 72nd National Bonspiel

  • Host: Granite Curling Club, Seattle, WA
  • When: February 19 - 23, 2020
  • Hotel: Hotel Nexus
  • Kit Party: Wednesday, February 19, 2020

The Granite Curling Club in Seattle, WA hosted 32 teams from around the country for the 72nd Women's National Bonspiel.  Please see the right side bar for more information.

Like the Event logo?  Put it on a t-shirt, coffee mug, key chain, bag, or one of the other items available through Cafe Press.  Visit the online merchandise store and have your items printed and shipped.  

In between draws the teams experienced clear sky which provided excellent views of the Cascade and Olympic mountain ranges as well as Mt. Rainer.  Other sites seen included Pike Place Market, the waterfront, the Seattle Wheel, the Fremont Troll, the Space Needle, and the first Starbucks.  


All finalists for the 4 events were piped onto the ice before the commencement of the games.  
 

Congratulations to the National Women's Bonspiel Champions from the Centerville Curling Club of Galesville, Wisconsin, the Roessler Rink.

First Event Winner - Centerville Curling Club, Galesville, Wisconsin

Pictured left to right, lead to skip, Ericka Overgard, Elyse Sorenson, Sara Hein, and Laura Roessler.

First Event Runners Up - Nutmeg Curling Club, Bridgeport, Connecticut

Pictured left to right, lead to skip, Erin Doucette, Barb Baroni, Naida Leslie, and Jennifer Stannard.

Photos below are captioned left to right, skip to lead, except where otherwise noted.  Photos on this page are here with permission of Andrew Bell.
Second Event Winner - Madison Curling Club, McFarland, Wisconsin Second Event Runners Up - Denver Curling Club, Aurora, Colorado 
   
Kathy Pielage, Star Pfiffner, Judi Page, and Dae Jean Jahnke
Left to right, lead to skip: Alison Dinsel, Dena Rosenberry, Alyssa Shear, and Cynthia Smith.
Third Event Winner - Granite Curling Club, Seattle, Washington  Third Event Runners Up - Detroit (1) Curling Club, Ferndale, Michigan
   
Cindy Gardena, Karen Brattesani, Christie Guttler, and Cathie Tomlinson
Abby Bond, Melissa Turbow, Jenny Levy, and Shelly Bahr
Fourth Event Winner - Fairbanks Curling Club, Fairbanks, Alaska  Fourth Event Runners Up - Coyote Curling Club, Tempe, Arizona
   
Martha Hanlon, Karen Spaleta, Erica Blake, and Jeannette Smith
Kelly Stephens, Marnie Devlin, Carol Ann Naso, and (not pictured) Kathie Coolidge

Teams

The participating teams are listed below, skip to lead, left to right.

EAST

Belfast - Ann Kirkpatrick, Abbie Reed, Sharon Besso, Donna Fancy

Broomstones - Elaine Ritchie, Carolyn MacLeod, Sharon Quill, Marsha Edmunds

Nutmeg - Jennifer Stannard, Naida Leslie, Barb Baroni, Erin Doucette

Plainfield - Andrea Stepnosky, Maryann Vermeulen, Robin Kerr, Gail Knight

Rochester - Carol Wood, Rebecca Hahn, Carol Dellavilla, Bonney Bennett

The Country Club - Cathy Claflin, Lissa England, Chris Battat, Charlotte Thibodeau

CENTRAL

Bowling Green - Angie Jones, Martha Mazzarella, Ruth Brown, Mary Zaums

Chicago - Leslie McGregor, Ellie Laughlin, Susan Bennett, Julie Denten

Detroit 1 - Abby Bond, Melissa Turbow, Jenny Levy, Shelly Bahr

Detroit 2 - Laura Call, Diana Jankowski, Dawn Brauninger, Bethany Rivera

Exmoor - Marcy Calaway, Amy Hartwell, Barb Kasser, Barb Hesterberg

Mayfield - Dee Montgomery, Tracie Moore, Dianne Coolidge, Amy Friedl

St. Louis - Becca Walters, Chesley Filipiak, Helen Becker, Carolyn Hotra 

Triangle - Mayre Brouse, Lea Franklin, Sarah Waters, P.J. Feinson 

WEST

Arden Hills - Sapa Carlson, Lisa Rudolph, Barb Klussendorf, Thora Eriksmoen

Coyotes - Kelly Stephens, Marnie Devlin, Carol Ann Naso, Kathie Coolidge

Denver - Cynthia Smith, Alyssa Schear, Dena Rosenberry, Alison Dinsel

Evergreen - Lisa Tamura, Kelsey Schneider, Jeanie King, Lindsey Goss-Muaurisak

Fairbanks - Martha Hanlon, Karen Spaleta, Erica Blake, Jeannette Smith 

Four Seasons - Teri Murie, Jenna Chapiewsky, Kari Gullickson, Heather Getty

Granite - Cindy Garzina, Karen Brattesani, Christie Guttler, Cathie Tomlinson 

Silicon Valley - Diane Palme, Maria Eswine, Julie Wolf, Antoinette Serna

St. Paul - Sally Augustin, Nancy Powers, Jodi Sigel, Nancee Melby

Wine Country - Megan Groh, Shannon King, Melissa McGuire, Ilene Barbree

WISCONSIN

Blackhawk - Kim Rudkin, Jodeen Exner, Megan Veldkamp, Deb Richards 

Centerville - Laura Roessler, Sara Hein, Elyse Sorenson, Ericka Overgard

Green Bay - Karen Ronk, Mary Kenneke, Amy Moore, Pat Weisse

Kettle Moraine - Judy Maier, Carol Stevenson, Millie Buege, Kathy Hyslop

Madison - Kathy Pielage, Star Pfiffner, Judi Page, Dae Jean Jahnke

Milwaukee - Tracy Lawless, Kristin Smith, Julia Padvoiskis, Helen Deuhs

Racine - Pam Wortley, Pat Heim, Ginny Anderson, Brenda Tait

Rice Lake - Patti Fox, Karen Dundore, Marsha Shuda, Kristina Zengaffinen 

Welcome to Seattle

Bonspiel Information

For information about the event, please read the event flyer.

Participation Information

The Athlete Release Form, the Liability Waiver, and the Banquet Dietary Restriction Form are available to view. 

To be considered to participate, a completed hard copy application, along with the entry fee, needed to be received by your club's USWCA Representative by the deadline she established. (For the Reps, the Representatives' Letter/Instructions can be reviewed from the Members Area under the News tab.)  A copy of the entry form can be found here.  Please contact your USWCA Representative for more information.

Selection Allocation

The allocation percentages used to determine the number of teams selected per region is available here.

Live Streaming

To see the table of draw - team pairings by sheet number, time and date, go to the Granite Curling Club website.

Live streaming was available on TESN - Washington.  Games were streamed on all 5 sheets simultaneously.     

© United States Women's Curling Association  All rights reserved.     Privacy policy | Site map | Contact | Share | Bookmark | Print